rachel
16 بهمن 1401 - 10:42

اتحادیه اروپا خواهان قانونمندسازی ChatGPT و هوش مصنوعی شد

تیری برتون کمیسیونر اروپا در امور بازار داخلی، قوانین جدیدی برای هوش مصنوعی  پیشنهاد کرده که هدف آنها برطرف کردن نگرانی درباره ریسک هایی در خصوص چت باتChat GPT و کل این صنعت است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، Chat GPT که ۲ ماه قبل راه اندازی شده ، می تواند مقالات، گزارش، لطیفه و حتی شعر را به سرعت تولید کند و در همین راستا سریع ترین اپلیکیشن در حال رشد در تاریخ به حساب می آید.

برخی کارشناسان با وجود آنکهChat GPT را یک جهش قلمداد می کنند اما بیم آن دارند که از چنین اپ هایی برای سرقت ادبی، کلاهبرداری و گسترش اخبار جعلی استفاده شود.

برتون در نخستین اظهار نظر درباره Chat GPT اعلام کرد ریسک های به وجود آمده توسط این فناوری و سیستم های هوش مصنوعی تاکیدی بر نیاز اضطراری به وضع قوانینی است که وی سال گذشته برای تعیین استانداردهای جهانی فناوری پیشنهاد کرده بود.

این قوانین هم اکنون در بروکسل تحت مذاکره هستند.

او در بیانیه ای به رویترز نوشته است: همانطور که Chat GPT نشان داد، راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی فرصت های خارق العاده بیشماری برای کسب وکارها و شهروندان فراهم می کنند اما ریسک هایی نیز دارند. به همین دلیل است که ما به یک چهارچوب رگولاتوری مستحکم نیاز داریم تا تضمین شود سیستم های هوش مصنوعی قابل اعتماد براساس داده های با کیفیت توسعه یافته اند.

شرکت Open AI توسعه دهنده Chat GPT، در وب سایت خود اعلام کرد هدفش ایجاد نوعی هوش مصنوعی است که برای بشر سودمنداست و سعی در ساخت نوع ایمن و مفید از این فناوری است.

براساس پیش نویس قوانین اتحادیه اروپا Chat GPT یک سیستم هوش مصنوعی جنرال تلقی می شود که می توان از آن برای مقاصد مختلف از جمله فعالیت های پر ریسک مانند گزینش کاندیداهای شغلی و تعیین رتبه اعتبار افراد استفاده کرد.

برتون می خواهد Open AI همکاری نزدیکی با توسعه دهندگان سیستم های هوش مصنوعی پر ریسک داشته باشد تا امکان انطباق آنها با قانون پیشنهادی هوش مصنوعی را فراهم کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1019558