rachel
01 دی 1401 - 15:16

عضو کمیسیون صنایع مجلس: بانک‌ها با فروش اموال مازاد مشکل ناترازی مالی را حل کنند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بانک‌ها باید با فروش اموال و دارایی‌هایی مازاد خود مشکل ناترازی مالی را حل کنند تا مشکلی در پرداخت تسهیلات به مردم نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازقزوین، لطف‌الله سیاهکلی امروز در جلسه کمیته هماهنگی اشتغال استان قزوین که در سالن جلسات اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه اشتغال‌زایی برای تحصیلکرده دانشگاهی مشکلات اساسی داریم که باید برای مشاغل افراد دارک مدارک کارشناس و بالاتر فکر جدی کنیم.

وی یکی از ارکان مهم ما در حوزه اشتغال‌زایی حضور فعال بانک‌ها است، اضافه کرد: فعالیت بانک‌ها در حوزه اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی مدتی است که کاهش پیدا کرده و با پیگیری‌هایی که انجام دادیم، مشخص شد که دلیل کاهش فعالیت بانک‌ها در این حوزه هم سیاست‌های جدید بانک مرکزی است و به همین خاطر رئیس بانک مرکزی در 2 هفته آینده به مجلس می‌آید تا درباره این موضوع و افزایش قیمت ارز توضیح دهد.

سیاهکلی ادامه داد: بانک مرکزی دلیل کاهش میزان اعطای تسهیلات بانکی را ناترازی بانک‌ها معرفی می‌کند و اعلام کرده که تا زمانی که این ناترازی وجود دارد، فعالیت بانک‌ها در حوزه دادن وام و تسهیلات محدود می‌کند. به طوری که حتی جلوی اعطای وام‌های 50 میلیون تومانی با سود 18 درصد هم گرفته شده که این محدودیت رکود اقتصادی زیادی ایجاد کرده و تحرکات اقتصادی را کاهش داده است.

وی تصریح کرد: اگر بانک‌ها ناترازی مالی دارند و مصارف آنها از منابع آنها بیشتر است، با این سیاست مشکل ناترازی حل نمی‌شود؛ چرا که بانک‌هایی که کاهش سرمایه دارند و اعتبار لازم را در اختیار ندارند، اگر فعالیت‌هایش محدود شود، مشکلش حل نمی‌شود، بلکه باید اجازه دهیم که فعالیت‌های او گسترش پیدا کند تا بتواند مشکل ناترازی را برطرف کند.

بانک‌ها باید با فروش اموال مازاد مشکل ناترازی مالی را حل کنند

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس با اشاره به اموال و دارایی‌های هنگفت بانک‌ها گفت: سؤال این است که بانک‌ها چرا از مولدسازی دارایی‌هایشان برای حل مسئله ناترازی استفاده نمی‌کنند؟ بانک‌ها باید با فروش اموال و دارایی‌هایی مازاد خود مشکل ناترازی مالی را حل کنند تا مشکلی در پرداخت تسهیلات به مردم نداشته باشند. 

سیاهکلی افزود: با این حال شاهد اجرای سیاست غلط محدودسازی پرداخت تسهیلات بانکی هستیم و عدم حضور بانک‌ها در حوزه تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی اتفاقات بدی را رقم زده و خواهد زد.

واحدهای تولیدی استان قزوین انتفاع مالی خود را به پایتخت می‌رسانند

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان قزوین هم در این جلسه با اذعان به عملکرد ضعیف بانک‌های عامل استان در حوزه اعطای تسهیلات تبصره 16 (اشتغال‌زایی) گفت:‌ با این حال نسبت به ماه قبل شاهد جهش پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی و مشاغل خانگی در بانک‌ها هستیم و اعتقاد داریم روند آمار پرداخت تسهیلات تا حد زیادی بهتر شده است.

محمدابراهیم معدنی با یادآوری اینکه آبروی مجموعه مدیریت استان در گرو نرخ مناسب پرداخت این تسهیلات است، اضافه کرد: واقعیت غیرقابل انکار همجواری استان قزوین با تهران است و همین همجواری باعث شده که مسئولان تسهیلات فراوانی در اختیار متقاضیان ایجاد واحدهای تولیدی و خدماتی قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: با این حال شاهد این هستیم که واحدهای تولیدی همه دفاتر و مراکز مالی خود را به تهران می‌برند؛ در واقع مدیران واحدهای تولیدی از مواهب مالی و امکانات استان قزوین استفاده می‌کنند، اما انتفاع مالی خود را به پایتخت می‌رسانند.

معدنی تصریح کرد: البته واقعیت این است که به دلیل نزدیکی فاصله مدیران دستگاه‌های دولتی تهران با مدیران ارشد بانکی در سطح‌بندی پرداخت تسهیلات امتیازات ویژه‌ای برای دستگاه‌های پایتخت ایجاد می‌شود و در کمیته‌های تصمیم‌گیری پایتخت میزان و سرعت پرداخت تسهیلات به واحدهای مختلف تولیدی و خدماتی بیشتر است.

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان با بیان اینکه برخی پرونده‌های اعطای تسهیلات در بانک‌های استان به کمیته‌های کشوری در پایتخت ارجاع می‌شود، گفت: برای تسریع در پرداخت این تسهیلات پیگیری مدیران دستگا‌ه‌های اجرایی استان قزوین خیلی‌مهم است و باید به سرعت پیگیری کند و با کارشناسان در مرکز ارتباط برقرار کرده و ایرادهای پرونده‌های تسهیلات را زودتر برطرف کرده و در یک کلام تسهیل‌گری کند تا نتیجه بگیرد.

معدنی افزود: بنابراین در تهران با توجه به فاصله نزدیک مدیران به کارشناسان مربوطه این پیگیری‌ها راحت‌تر انجام می‌شود. ضمن اینکه کارشناسان بانکی ما در تهران به خاطر محدودیت انتقال کارشناس از شهرستان‌ها به کلان‌شهرها عموماً از خود تهران انتخاب شدند و به همین خاطر مدیران تهرانی ارتباط نزدیک‌تری با آنها دارند و خیلی‌راحت‌تر نتیجه می‌گیرند.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 926787